Dondan zarar gören üreticilerin borçları ertelenecek tariminadresi.com | traktör fiyatları,sahibinden traktör,

Traktör, Biçerdöver, Balya Makinesi ve Zirai Alet

İlan ve Çiftçi haber sitesi

.

Dondan zarar gören üreticilerin borçları ertelenecek ikinci, 2el, traktör, biçerdöver, tarım, aletleri, makine, fiyatı, satılık, sahibinden, galeriden, çekişme, video, piyasa, 0, kepçe, balya, fiat, massey, new hollad, john deere, motor, kurutma, tractor

ikinci el traktör, 2.el traktör

Tarımın Adresi Satılık Traktör Biçerdöver Zirai Alet İlanları

Dondan zarar gören üreticilerin borçları ertelenecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, mart ayı sonunda ve nisan ayı başında meydana gelen don olayından, 60 ilde 600 bin hektarlık alanın etkilendiğini belirterek, zarar gören üreticilerin tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelenmesi ile ilgili karar alındığını söyledi.

Eker, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, tarım arazilerinin toplulaştırılmasını öngören Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerini sorularını yanıtladı.

Mart ayı sonunda ve nisan ayı başında meydana gelen don olayından, 60 ildeki 600 bir hektarlık alanın etkilendiğini belirten Eker, Bu afetten, bir çok alanda üretim yapan çiftçinin etkilendiğini söyledi.

Eker, konuyu Bakanlar Kurulu'na götürdüklerini, zarar gören üreticilerin tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelenmesi ile ilgili karar alındığını ve onunla ilgili işlemlerin devam ettiğini kaydederek, "Kesin hasar raporlarını beklemeden bu kararı aldık" dedi.

Hasar gören ürünlerin sigorta kapsamında olanlarının sigorta bedellerinin en az yüzde 50'sini verdiklerini ifade eden Eker, böylece üreticinin sigorta yapmasını teşvik ettiklerini bildirdi.

"İşsiz ziraat mühendisi ve veteriner hekimler ile ilgili düzenleme olup olmadığının" sorulması üzerine Eker, "Benim '5 bin kişi alınacak' diye bir sözüm olmadı. Çünkü bunun yetkisi bende değil. Yetkisi bende olsa söylerdim ama... Biz Maliye'den talepte bulunuruz" diye konuştu.

Bakan Eker, 2013 yılı itibariyle, 10 yılda toplam 22 bin 584 atama yaptıklarını, bunun 18 bin 96'sının ziraat mühendisi ve veteriner hekim olduğunu belirterek, "Devraldığımız noktadaki ziraat mühendisi ve veteriner hekim sayısı 9 bin 240. Biz bunu 18 bin kişi alarak sayılarını artırdık. 2014 yılında toplam 25 bin 755'e ulaştı. Mühendis sayısı da 17 bin 950 oldu. 2014 yılında da Maliye Bakanlığı'ndan kadro talebimiz olacak. Bizim 5 binin üzerinde ihtiyacımız var, bu taleplerimizi bildiriyoruz ama kadro ve bütçe imkanları neyse ona göre alınıyor" dedi.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta ciddi bir gelişme olduğunu ifade eden Eker, büyükbaş hayvan sayısının 110 binden 130 bine, küçükbaş hayvan sayısının ise 236 binden 290 bine çıktığını bildirdi. Eker, Malatya'da meraların kiraya verildiği bilgisinin yanlış olduğunu, sadece mevsim olarak kiralama yapılan meranın 4 bin 200 hektar olduğunu ve bunun da toplamdaki karşılığının çok yüksek olmadığını kaydetti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım arazilerinin toplulaştırılması tasarısının, Türk tarımının geleceğini şekillendirecek ulusal bir mesele olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, tarım arazilerinin toplulaştırılmasını öngören Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Tasarının Birinici Bölümü üzerinde CHP Grubu adına söz alan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Taksim'in 1 Mayıs'ın sembolü olduğunu belirterek, "AKP iktidarda olsa da olmasa da bu ülkenin emekçileri Taksim Meydanı'ndan vazgeçmeyecektir" dedi.

Hükümetin tarım politikasını eleştiren Ağbaba, zor durumda olan çiftçiye yeterli desteğin verilmediğini savundu. Malatya'da yaşanan don olayı nedeniyle çiftçinin elinde, hediye olarak ikram edeceği kayısı bile kalmayacağını anlatan Ağbaba, üreticinin herkese borçlu olduğunu ifade etti.

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, yakın gelecekte tarım ürünlerinin, petrolden, enerjiden çok daha fazla ihtiyaç duyulacak unsurlar haline geleceğini, bunu görerek şimdiden üreticiyi destekleyip tarımın kalkındırılması gerektiğini belirtti.

Çiftçinin Ziraat Bankası'na olan borçlarının ertelenmesinin yeterli olmadığını ifade eden Varlı, "Çiftçinin zaten bu borcu ödemesi çok zor. Çünkü ürünü yok elinde. Bu konuda farklı çözümler üretilmeli" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Türkiye'nin samanı, canlı hayvanı, pirinci ithal edecek duruma geldiğini belirterek, "Rakamlarla ne kadar oynarsanız oynayın, ürettiğimiz de ithal ettiğimiz de belli" diye konuştu.

Tasarıda, tarım arazilerinin toplulaştırması düzenlemesine destek verdiklerini, ancak bunun uygulamasının nasıl yapılacağının iyi belirlenmesi gerektiğini belirten Tan, özellikle toplulaştırma aile içi ihtilafların çözümünün önemli olduğuna dikkati çekti.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu, tarım sektörünün en önemli sorunlarından birinin işletme büyüklükleri olduğunu ifade etti. Türkiye'de arazilerin miras yoluyla giderek küçüldüğüne işaret eden Babuşcu, bunun üretime yansıdığını kaydetti.

Tülay Babuşcu, 30 milyon parselden oluşan 3 milyon işletmenin bulunduğunu, bu işletmelerin yüzde 83'ünün 100 dekarın altında olduğunu söyledi. Babuşcu, tasarıdaki düzenlemelerle bu sorunun çözüleceğini, beraberinde üretimin de artacağını dile getirdi.

Hükümet adına söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tasarının, Türk tarımının geleceğini şekillendirecek ulusal bir mesele olduğunu vurguladı.

Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde Türkiye'deki gibi bir toprak rejiminin olmadığını belirten Eker, ortalama tarım işletmesi büyüklüğünün İngiltere'de 53.8, Fransa'da 52.1, Almanya'da 45.7, İspanya'da 23.8 hektar olduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın 5.9 olduğunu belirtti. Eker, Türkiye'nin bu durumda diğer ülkelerle tarım sektöründe rekabet etmesinin güç olacağını ifade etti.

Türkiye'de 1961 yılından 2003 yılına kadar 450 bin hektar arazinin toplulaştırıldığını, hükümetleri döneminde ise 4 milyon hektar arazinin toplulaştırıldığını, 2 milyon hektar arazi ile ilgili çalışmanın da bu yıl sonunda tamamlanacağını anlatan Eker, ancak bir yandan da arazi bölünmelerinin devam etmesi nedeniyle bu çalışmaların yetersiz kaldığını kaydetti.

Tasarıyla arazileri ilçelere göre sulu, kuru, dikili, örtü altı kategorilerine ayrılarak değerlendirileceğini belirten Eker, "Arazinin, bir ailenin karnını doyurabilecek büyüklükte olmasını istiyoruz. Tarımsal üretimde kişi başına düşen milli gelir 3 bin 600 dolar. Bunun dört katı yaklaşık 31 bin Türk Lirası yapıyor. Bu asgari bir ölçü. Gelişen refah ve artan ihtiyaca göre Bakanlar Kurulu bu oranı azaltıp yükseltebilecek" diye konuştu.

Eker, tarım arazilerinin toplulaştırılması sayesinde üretimin artacağını, bunun göçü de engelleyeceğini ifade etti.

Mehdi Eker, gübrede ve mazotta çiftçilere bu yıl 1.5 milyar TL destek sağladıklarını, 2003-2013 yılları arasında çiftçilere 93.1 milyar TL de tarımsal kredi kullandırıldığını söyledi. Tasarının büyükşehirlerde sorun çıkartacağı endişesinin belirtildiğini kaydeden Eker, "2005 yılında çıkarılan yasaya bir fıkra eklendi ve ve buna göre, tarım arazilerinin tarımsal amaç dışında kullanılamayacağı hüküm altına alındı" dedi.

meclishaber.gov.tr

Üye Magazalarimiz
Yeni Eklenen İlanlar

traktör kasko değer listesi, trakya, ege, marmara, akdeniz, karadeniz, iç anadolu, doğu anadolu, güneydoğu, galeri, 2 el, fiyatları, John Deere, McCormıck, makkormik, Deutz, Massey, Ferguson, Fent, Steyr, Başak, Valtra, ikinci el , Hattat, Ford, Tümosan, Ls, Landini, Erkunt, Same, Case IH, Fiat, New, Holland, ikinci el traktör, bayii, solis, 2.el,

    Üyelik
Mağaza
Gizlilik ve Kullanım
Yardım
ikinci tarımda yeni adres sahibinden satılık ilanlar   ikinci tarımda yeni adres sahibinden satılık ilanlar ikinci tarımda yeni adres sahibinden satılık ilanlar
  • Üyelik Sözleşmesi

  • Gizlilik Politikası
ikinci tarımda yeni adres sahibinden satılık ilanlar tariminadresi satılık sahibinden galeriden komisyoncudan satılık
info@tariminadresi.com
www.tariminadresi.com 'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından www.tariminadresi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz mcafee güvenli site tariminadresi.com